Erasmus’a Dair Bir şeyler

Soğuk Ülkenin Soğuk İnsanları….

Böyle başlıyorum yazıma çünkü Polonya’yı her düşündüğümde yaşadığım soğuk aklıma geliyor. Tabi soğuğa karşı direnciniz de bu noktada önemli fakat -15,-20°C  hasta olmanız için elverişli sıcaklıklar. Ben Polonyalıları ırkçı insanlar olarak görmüyorum. Milliyetçi insanlar hatta bu yüzden Türklerin milliyetçi olduklarını bildikleri için Türklere karşı saygı duyduklarını düşünüyorum. Soğuk insanlar dememin sebebi Polonyalı oldukları için değil Türk olmadıkları içindir.

Neresi Burası

Polonya resmi adıyla Polonya Cumhuriyeti Orta Avrupa’da bulunan 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmasıyla kalkınmaya başlayan bir ülkedir. Avrupa Birliği’ne üye olması ihracat ve yatırım noktalarında onlar için büyük bir adım olmuştur. Ülkedeki iklim koşullarından dolayı tarıma elverişli alan oldukça azdır. Sanayi ve ulaşım alanlarında her geçen gün gelişmektedir.

Vize Süreci-Gidiş

Kabul mektubum geç geldiği için eylül ayında vizeye başvurdum. Önceki yıllarda vizeye  aracı kurum olan VFS Global ile başvuru yapılıyordu. 2018 yılında kurumlararası sözleşmenin sona erdiğininden dolayı konsolosluktan başvuru yaptık. Türkiye’de Polonya ülke vizesine 2 kurumdan başvuru yapabiliyorsunuz.İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği. Vize için gerekli evraklara resmi sitelerden bulabilirsiniz. Ayrıca VFS ile olan sözleşme yenilendiği için aracı kurumu kullanabilirsiniz. Vize için gerekli olan eğitim sigortasına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim. Sigortanın içerdiği hükümlülüklerden dolayı konsolosluk işlemlerinde bazı sorunlar olabiliyor. Mümkünse Allianz ve Axa ‘yı tercih edebilirsiniz.Vizemi yaklaşık 5-6 gün içerisinde adresime teslim aldım. Vize süreci eğitim amaçlı olduğundan  dolayı oldukça hızlı bir şekilde oldu. Geldik bilet aramaya,vize başvuru sırasında multi-girişli vize diye belirtmeniz sizin için bir avantaj olacaktır.Bilet arama konusunda skyscanner.com kesinlikle tavsiye ederim. Corendon airlines’ın Antalya-Leipzig uçuşuna biletimi aldım.Leipzig-Varşova arasını Flixbus ile gittim. Türkiye’de otobüs yolculuğu konusunda daha iyiyiz diyebilirim 😊

Erasmus

Üniversite-Şehir

Okulum Polonya Askeri ve Teknoloji Üniversitesiydi(Eng: Military University Of Technology) (Pol:Wojskowa Akdemia Technizna). Kurum koordinatörümüz Wilk Karol’un gelecek öğrenciler için her şeyi hazırlamış olması bizim için mükemmel bir avantajdı. Kendisi 2018 yılında Almanyadan temelli dönüş yaparak kurum koordinatörlüğüne başlamıştı. Kabul mektubunun geç kalması bu koordinatör değişiminden dolayı olmuştu.Ders çizelgesi ve yurt yerleşiminden sonra okul konusu tamamen hazırdı.Varşova gerçekten çok güzel bir Avrupa şehri. Nazi Almanyasından,Sovyet Rusyasından izlerle dolu bir şehir. Merkezdeki Kültür ve Bilim Sarayı gerçekten mükemmel bir yapıt,Stalinin kazığı ismiyle de meşhurdur. Varşovada gezilecek yerleri internetten rahatlıkta bulabilirsiniz.Değinmek istediğim bir başka şehir Krakow. Tarihi bir şehrin böylesine muhafaza edilmesi,restorasyon konusunda ülkedeki insanların titizce davranması insanın bu şehre saygı duymasını sağlıyor.Çok ünlü bir  Nazi kampı olan  Auschwitz, Krakow yakınlarındadır. (Klüb’ten geç döndüğümden dolayı kampa gidemediğimiz için Can hocamın gazabına uğrasam da bir sonraki Polonya’ya gidişim de mutlaka gideceğim 😊

Genel Değerlendirme

Polonyanın Gdansk, Poznan, Varşova, Krakow, Kielce, Katowice, Wroclaw şehirlerinde bulundum. Her şehrin ayrı bir dokusu, havası olduğu düşüncesindeyim. Polonya güzel ülke ya gidin!Benim en çok şikayetçi olduğum konulardan biri Polonya mutfağıydı. Türk yemeklerini biraz özlüyorsunuz ama Turkish Kebap(Döner) için güzel restaurantlar bulabilirsiniz. Türkiyeden erasmus programı için Polonya şu an en fazla tercih edilen ülkeler arasında 1.sırada. Doğal olarak çok sayıda Türk öğrenci mevcut.Verilen hibenin yeterli olması,ülkenin diğer Avrupa ülkelerine göre ucuz bir ülke olması bu tercih sebebinde büyük bir faktör. Eğer okulunuz uzamıyorsa veya derslerinizin karşılığı olmaması gibi bir durumda değilseniz eramus programını deneyimlemenizi tavsiye ederim. Birçok ülkeyi gezme, yeniler kültürler görme, İngilizcenizi geliştirme,gittiğiniz ülkenin dilini öğrenme gibi olanaklarınız olacaktır. İngilizcem kötü gitsem nasıl yaparım diye hiç düşünmeyin!

Hayal Edin Gerisi Gelir….

Kafama takılan bir şeyler var diyenler için muratisik44@icloud.com

Leave a Reply