Akıllı Otopark Projesi

Akıllı Otopark Projesi

Akıllı Otopark Projesi Nedir?

Günümüzde dünya nüfusunun %50’den fazlası şehirlerde yaşıyor. Dünya genelinde artan şehirleşmenin sonucu olarak, 2050 yılı itibariyle dünya nüfusunun %75’inin şehirlerde yaşaması bekleniyor. Hızlı nüfus artışı, kırsal kesimlerden kentlere göç ve buna paralel olarak, başarı ve zenginliğin sembolü sayılan özel otomobil kullanımı da hızla artıyor. 2020 yılı içinde dünyadaki toplam araba sayısının 2 milyara ulaşacağı öngörülüyor.

Şehirleşme ve kişisel araba kullanımındaki bu artış kişinin günlük faaliyetlerinden olan çalışma ve dinlenme zamanları sırasında taşıtlarını emniyetli ve uygun yerlere bırakma arzusu, taşıtların park etme sürelerinin hareket halindeki sürelerden fazla olması ve plansız kentleşme, trafik sorununun bir parçası olan otopark sorununu da gündeme getirmiştir. Özellikle bu durum ticaret ve işyeri merkezlerinde  yoğunlaşmıştır ve iyi planlama yapılmadığından otopark ihtiyacı kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Akıllı Otopark Projesi

Uygulama Hakında Daha Fazla Bilgi İçin…

Ne Amaçla Yapılmıştır?

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan otoparklarda boş yer bulmak ve ne zaman boş ne zaman dolu olacağı tam olarak bilinmemektedir. Bu projede araç sahiplerinin gitmek istedikleri yerde boş otopark alanı olup olmadığını önceden öğrenerek zaman kaybı önlenmiş olacaktır ve aynı zamanda boş otopark alanı ararken harcanan yakıttan da tasarruf edilmiş olacaktır.

Bu projedeki amacımız, araç kullanıcıların yola çıkmadan önce park yerini bulmasıdır. Mobil uygulama sayesinde park yerinin dolu veya boş olduğu bilgisini alacaktır. Bu şekilde ortalama park yeri bulma süresi olan 5 dakikayı 1 dakikaya indirmeyi amaçlıyoruz.  Yapacağımız bu proje ile kişiye özel ürün ve hizmet gerekmeden sadece mobil uygulamanın yüklenmesiyle ve bu sistemin AVM, hastane, kamu alanları, özel park alanları vb. gibi yerlerde kurulu olması yeterli olacaktır.

Katkısı Nedir?

İSPARK kendi web sitesinde yayınlamış olduğu verilere göre 2017 yılında 100 bin Araç kapasiteli park alanında 35 Milyon işlem yapılmıştır. Bu verilere göre araç sahiplerinin park yeri bulma süresi ortalama 5 dakika yerine 1 dakika olsaydı 4 dakika tasarrufla; Araç sahiplerinin bir yılda ortalama harcadığı yakıt tasarrufu 16 Milyon 334 bin litre benzin olacaktı.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte bir önceki paragrafda da açıklanan verilere göre;

 Başta ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan dışa bağımlı benzin kullanılmasını azaltacaktır. Ayrıca bu projenin ülke genelinde yaygın olarak kullanılması durumunda hangi aracın hangi saatte nerede olduğu bilgisine anında erişim sağlanacaktır.

Yakıttan tasarruf sağlayarak ozon tabakasının delinmesini önüne geçerek küresel ısınmaya engel oluyoruz ve bu yüzden projemiz çevre bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca yakıta harcanan boş maddiyatın önüne geçerek ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Beta Olarak Geliştirdiğimiz Android Mobil Uygulamayı Aşağıdaki Buttondan İndirebilirsiniz.

Leave a Reply